https://www.benguturk.com/ankarada-ulu-bozkirin-altini-sergisi-acildi

Ankara’da bulunan Anadolu Medeniyetleri Müzesinde Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk Kültür ve Tarih Vakfı (TÜRKTAV), Kazakistan’ın Ankara Büyükelçiliği ve Kazakistan Kültür, Arşiv ve Dokümantasyon Başkanlığı işbirliğinde “Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuruluşunun 100. Yılına Armağan” olarak yayımlanan Kazak Arkeolog Prof. Dr. Zainolla Samashev’in (Samaşev) “Eski Türk Betim Sanatı” kitabının tanıtım etkinliği ve “Ulu Bozkırın Altını” sergi açılışı töreni düzenlendi.

Yoğun bir katılımla 15 Aralık 2023 tarihi Cuma günü saat 14.30’da başlayan programa; Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Gökhan Yazgı, Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Yerkebulan Sapiyev, Doğu Kazakistan Eyaleti Vali Yardımcısı Darhan Sapanov, TÜRKTAV Başkanı Ömer Nizamettin Aykurt, “Eski Türk Betim Sanatı” kitabının yazarı Prof. Dr. Zainolla Samashev ve kitabın editörü Doç. Dr. Mehmet Kutlu ile çok sayıda sanatsever katıldı.

“KAZAKİSTAN VE TÜRKİYE ARASINDAKİ KARDEŞLİK İLİŞKİLERİMİZİ İLERİ GÖTÜRMEK GÖREVİMİZDİR”

Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Yerkebulan Sapiyev, etkinliğin açılışında gerçekleştirdiği konuşmasına, serginin gerçekleştirilmesinde katkı sunan kişi ve kurumlara teşekkür ederek başladı.

Kazakistan’ın bütün Türk dünyasının ve bütün Türklerin ata yurdu olduğunu kaydeden Sapiyev, “Kazakistan ve Türkiye arasındaki kardeşlik ilişkilerimizi daha da derinleştirmek ve ileriye götürmek bizim görevimizdir. Bugün burada hepimiz kardeşlik havasını yaşıyoruz. Bizler için bugünler bayramdır ve bu bayramlarımız hep daim olsun, çoğalsın. Amacımız, binlerce yıla dayanan zengin ortak Türk mirasımızı dünyaya tanıtmaktır” ifadelerini kullandı.

“SANAT ESERLERİ, TÜRK HALKLARININ ORTAK TARİHİ, KÜLTÜRÜ VE MİRASINI GÖZLER ÖNÜNE SERMELERİ AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ”

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Gökhan Yazgı, gerçekleştirdiği açılış konuşmasında sanat eserleri hakkında bilgi verdikten sonra; “Sanat eserlerinin sahip olduğu maddî değerlerin yanında Türk halklarının ortak tarihini, ortak kültürünü ve ortak sanatsal mirasını gözler önüne sermeleri açısından da bizim için çok önemli.” dedi.

Gökhan Yazgı konuşmasında ayrıca; “Türk dostu, ata yurdumuzun bizim için en değerli simalarından ve bilim adamlarından olan Prof. Dr. Zainolla Samashev’in ‘Eski Türk Betim Sanatı’ başlıklı kitabının Türkiye Türkçesine aktarılmasının Türk-Kazak kültürel ilişkilerine katkı sağlaması açısından çok önemli ve değerli olduğunu belirtmek istiyorum.” cümlelerine yer verdi.

“KARDEŞ TÜRK ÜLKESİ BİZLER İÇİN HER ZAMAN SICAKTIR”

Doğu Kazakistan Eyaleti Vali Yardımcısı Darhan Sapanov, açılışta gerçekleştirdiği konuşmada; “Bugün, köklü ve derin bir geçmişe sahip olan Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti Ankara’da Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı anısına düzenlenen ‘Büyük Bozkırın Altını’ adlı sergiyi büyük bir kıvanç ve gururla açıyoruz.” şeklinde konuştu.

Sergide yer alan bulgular arasında Saka dönemine ait tören kostümlerinin ve at koşum takımlarının röprodğksiyonları bulunduğu kaydeden Sapanov; “Tarihi, dili, dini, kültürü ve sanatı ortak olan kardeş Türk ülkesi bizlere her zaman sıcaktır. Coğrafi olarak iki ülke Avrupa ve Asya’nın kavşağındadır ve etnografik olarak halkların kökeni, dili ve kültürü birbiriyle yakından ilişkilidir. Bu tür bağlar iki ülke arasındaki ilişkilerde büyük önem taşıyor. Çünkü o ülkelerin gelenekleri, bilimi, sanatı, kültürü bu ülkeleri bir araya getiren manevi güçtür. ifadelerini kullandı.

“BÜTÜN TÜRKLERİN İYİLİĞİ İÇİN BU TÜR ETKİNLİKLERDE HEP BİR ARADA OLALIM”

“Eski Türk Betim Sanatı” kitabının yazarı Prof. Dr. Zainolla Samashev, “Şuanda tanıtımını yapmakta olduğumuz Eski Türk Betim Sanatı, bütün Türk halklarının bir çatı altında olduğu Göktürk döneminin sanatını ele alan bir eserdir. Bu eserde çok geniş bir coğrafyada yaşamış olan Türklere ait tasvir sanatını bir arada derledik. Bununla birlikte son yıllarda Doğu Kazakistan bölgesinde keşfetmiş olduğumuz Göktürk anıt mezarları ile ilgili yeni bilgiler de sunmaktayız.” şeklinde konuştu.

Kitabın Türkiye Türkçesine çevrilmesinin başlıca amacının şu anda çok farklı coğrafyalarda dağınık olarak yaşamakta olan Türk halklarının geçmişini, tarihini ve sanatını kendi dillerinde okuyabilmesi ve öğrenebilmesi olduğunu belirten Samashev, “Dünyadaki tüm Türk halklarının iyiliği için bu tür etkinliklerde buluşarak hep bir arada olalım” dedi.

Etkinlikte gerçekleşen konuşmaların ardından kitap tanıtımına geçildi. Kitap tanıtım töreni sonrasında Darhan Sapanov, Bakan Yardımcısı Gökhan Yazgı ve TÜRKTAV Başkanı Ömer Nizamettin Aykurt’a; Gökhan Yazgı, Vali Yardımcısı Darhan Sapanov’a hediyelerini takdim etti.

Tören, “Ulu Bozkırın Altını” sergisinin açılışı için protokol üyelerinin kurdele kesimi sonrasında sona erdi.