Project Description

afiş16042024_

ULUSLARARASI TÜRK DÜNYASINDA DEĞERLER VE KÜLTÜR AKTARIMI SEMPOZYUMU (ÇİZGİ FİLMLER, DİL ÇALIŞMALARI VE EDEBÎ ESERLER, TARİH, TURİZM) (25-26 Nisan 2024)

TÜRKTAV olarak Pamukkale Üniversitesi Altay Toplulukları Dil ve Kültürleri Uygulama ve Araştırma Merkezi ile birlikte düzenlediğimiz sempozyum Hierapolis Konferans Salonunda yüz yüze ve çevrim içi olarak gerçekleştirilmiştir. Türk Dünyasından Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan ve Azerbaycan üniversiteleri öğretim üyelerinin yanı sıra, ilgili bölümlerde lisansüstü eğitimlerine devam eden genç meslektaşlarımız ve animasyon, çizgi film, reklamcılık ve eğitim, radyo, televizyon ve sinema alanlarındaki uzmanlar çalışmalarıyla alana katkı sağlamıştır.

Sempozyumda yüz yüze 4, çevrim içi 7 olmak üzere, iki gün süresince 11 oturum yapılmış, 65 katılımcı ile toplamda 56 bildiri sunulmuştur.

”Dede Korkut Açış Oturumu” ile başlayan sempozyumda açış konuşmalarını Pamukkale Üniversitesi ALTAY DİLMER Müdürü Prof. Dr. Nergis Biray yapmıştır. Almatı Başkonsolosu Evren Müderrisoğlu, Kazakistan Cumhuriyeti Denizli Fahri Konsolosu Okan Oğuz, Kazakistan Almatı Eğitim Ataşesi Ayhan Korkmaz, TÜRKTAV Sanat Danışmanı Nur Doğu Koçak, Çizgi Film Yapımcısı Ümit Jubanış, Yönetmeni Marjan Jubanışkızı ve Pamukkale Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Durmuş Akalın konuşmalarıyla programa katılmışlardır.

Oturumun sonunda sempozyuma esin kaynağı olan aynı isimli çizgi filmden hareketle yapımcısı Ümit Jubanış ve Marjan Jubanış tarafından Kazakça yazılan, Türkiye Türkçesine aktarımı Öykü Baloğlu tarafından yapılan ve TÜRKTAV Yayınları tarafından yayımlanan ”Evin Varisini Arıyorum (Şanıraktın İyesin İzdep Jürmin)” adlı kitabın tanıtımı yapılmıştır.

IMG_5938
IMG_5931
IMG_5828
IMG_5807
IMG_5803
IMG_5567