Project Description

2023 yılında Azerbaycan ile Özbekistan arasında Haydar Aliyev’e ve Şuşa ile Semerkand’ın Türk kültürüne katkılarına ithafen uluslararası projeler hayata geçirilecek.

Özbekistan’daki Azerbaycan Büyükelçiliğine bağlı Haydar Aliyev Azerbaycan Kültür Merkezi ile Türk Tarih ve Kültür Vakfı (TÜRKTAV) arasında varılan anlaşmaya göre Azerbaycan ile Özbekistan arasında 2023 yılında Şuşa ve Semerkant’ın Türk kültürüne ve Azerbaycan halkının milli lideri Haydar Aliyev’in katkılarına adanmış uluslararası projeler uygulanacaktır. Bu proje kapsamında, Özbekistan’da Haydar Aliyev Azerbaycan Kültür Merkezi Müdürü Samir Abbasov, Türkiye Tarih ve Kültür Vakfı Başkanı Nizamettin Aykurt ile görüştü. Yapılan görüşmede, Türk tarihi ve kültürünün tanıtılmasına yönelik ortak projelerin hayata geçirilmesi, kurumlar arası işbirliği gibi konular ele alındı. Samir Abbasov, bu yıl 10-11 Kasım tarihlerinde Özbekistan’ın Semerkant kentinde düzenlenen Türk Devlet Başkanları Zirvesi’nin iş birliği için yeni fırsatlar açtığını ve bu etkinlik kapsamında bir dizi kültürel etkinliğin gerçekleştirildiğini kaydetti. Bu bakımdan Zirve, gelecekte yeni bir işbirliği platformu oluşturulmasına katkı sağlamıştır. Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in 2022’yi Şuşa Şehri Yılı olarak ilan etmesinden, bu doğrultuda yürütülen etkinlik ve projelerden bahseden diplomat, Azerbaycan’ın Türk dünyası ve Özbekistan ile kültürel bağların geliştirilmesine özel önem verdiğini kaydetti.

Samir Abbasov, haritalar konusunda özel bir hassasiyet gösterilmesinin önemli olduğuna dikkat çekerek, dünyada birçok müzede yanlış haritaların sergilendiğini söyledi. Bahsi geçen tarihi haritaların Azerbaycan ve Özbekistan müzelerine sunulmasının ayrı bir önem taşıdığını ve tarafların bu konuda ortak işbirliği konusunda mutabakata vardıklarını kaydetti. Toplantıda Samir Abbasov, bu yılın sonuna kadar bağımsızlık şairlerinden Ahmet Cevad, Abdulla Aripov ve Mehmet Akif Ersoy’a adanan uluslararası bir konferans düzenlenecek ve konferans kapsamında Özbekistan Halk Çalgıları Topluluğu’nun eserlerinden yola çıkılarak hazırlanan bir konser programı gerçekleştirilecektir. Ayrıca, Azerbaycanlı bağımsızlık şairlerinden Ahmet Cevad’ın Özbekçeye çevrilen şiir kitabının tanıtımının yapılacağı etkinlikler düzenlenecektir. Bu kapsamda, sergiler aracılığıyla TÜRKTAV etkinliklere dahil edilecektir.