Project Description

Kardeş ve dost iki ülke olan Kazakistan ve Türkiye’nin dostluk ilişkileri, 16 Aralık 1991’de bağımsızlığını kazanan Kazakistan’ı tanıyan ilk ülkenin Türkiye olmasına ve 2 Mart 1992’de diplomatik ilişkilerin kurulduğu günden bugüne güçlenerek gelmiştir. Hem Türkiye ve Kazakistan’ın diplomatik ilişkilerinin 30. Yılı’na hem de Kazakistan 2022 Çocuk Yılı’na ithafen, Kazakistan Cumhuriyeti Almatı Merkez Kütüphaneler Sistemi, Kazakistan Ankara Büyükelçiliği ve Türk Tarih ve Kültür Vakfının ortak etkinliği olan “Çocuk Edebiyatı ve Okuma Kültürü” adlı paneli 30 Eylül 2022’de Ankara Adnan Ötüken İl Halk Kütüphanesi ev sahipliğinde gerçekleşmiştir. Panelin yanı sıra çocuklara yönelik atölye düzenlenmiş ve Kazakistan Cumhuriyeti Almatı Merkez Kütüphaneler Sistemi tarafından kütüphaneye,  Kazak yazarlara ait 500 adet çocuk kitabı bağışlanmış ve panel dahilinde kütüphanede sergilenmiştir.

Etkinlikte, Ankara Adnan Ötüken İl Halk Kütüphanesi Müdürü Ahmet Çakmak, Adnan Ötüken’in çocuk bölümünü tanıtarak bu bağış kapsamındaki Kazakça çocuk kitapları sayesinde koleksiyonlarının gelişmesinden yana duyduğu memnuniyeti dile getirmiştir.

Hacettepe Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümünden Prof.Dr. Bülent Yılmaz, paneldeki sunumunda çocuklarda okuma kültürünün önemine dikkat çekmiştir.

Kazakistan Ankara Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı Nişankul Karatayeva ise Kazakistan Çocuk Yılı kapsamında yapılan bu kitap bağışının bugüne kadar hiç yapılmamış olmasından dolayısı 500 adet kitap bağışının önemini vurgulamıştır.

Almatı Merkez Kütüphaneler Sistemi Müdürü olan Ruzanna Bektursınova ve Almatı Merkez Kütüphaneler Sistemi  Begalin Çocuk Kütüphanesi Müdürü Alma Konarova ise Kazakistan’da çocuk kütüphaneleri ve Kazak Çocuk Edebiyatının durumundan bahsederek Kazak yazarlarına ait çocuk kitaplarını ilk defa böyle bir etkinliğe katılarak bağışlamalarından ötürü TÜRKTAV’a teşekkürlerini sunmuşlardır.