https://www.turksoy.org/haberler/kirgizistanin-cesitli-kutuphane-yoneticileri-turksoyu-ziyaret-etti

Kırgızistan’ın çeşitli kütüphane yöneticileri TÜRKSOY’u ziyaret etti

Kırgızistan Cumhuriyeti Merkez Kütüphaneler Sistemi Müdürü Dandybayeva Kulsara, Kırgızistan Cumhuriyeti Merkez Kütüphaneler Sistemi 11 Nolu Kütüphanesi Müdürü Muskayeva Zhanylsyn, Joomart Bokonbayev adına 18 Nolu Kütüphanesi Müdürü Tabaldiyeva Erkin, kütüphane çalışanı Abdikerimova Baktygul ve TÜRKTAV Genel Sekreteri Assel Lakhayeva’dan oluşan heyet TÜRKSOY’u ziyaret ederek Genel Sekreter Sultan Raev ile görüştü.

Kırgız Merkez Kütüphaneler Sistemi müdürlerinden oluşan heyeti makamında kabul eden Raev, TÜRKSOY’a üye ülkelerin kütüphaneleri arasındaki iş birliğine değinerek, yakın gelecekte bu kuruluşları bir araya getirecek ve iş birliğini en üst düzeye çıkaracak projeler üzerinde çalıştıklarını kaydetti.

Görüşmede Sultan Raev’e 2024 yılında Kırgızistan ile Türk Dünyası “Otrar” Kütüphanesi projesi kapsamında ortaklaşa düzenleyeceğimiz faaliyetler hakkında bilgi verildi.

Kırgızistan TÜRKSOY Ülke Temsilcisi Kanat Mambetaliyev’in de hazır bulunduğu görüşme sonunda TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Kırgız kütüphanecilere Türk Dünyası kültür ve sanatının gelişimine sunduğu katkılardan ötürü “TÜRKSOY’un 30. Yılı” madalyasını takdim etti.